Quantcast

15 aplikacionet më të mira për studentët 2021

Sot kemi zgjedhur një listë të 15 aplikacione për studentët si ju që me sukses do të arrini nota të mira. Njihni të gjitha aplikacionet që ju nevojiten për këtë vit shkollor, semestër apo edhe ditën tuaj të përditshme.

Platforma të klasave virtuale, aplikacione për të krijuar zakone, axhenda, mjete për të marrë përgjigje dhe madje edhe lojëra!

Me siguri nuk e prisnit atë të fundit, kush mund të marrë një notë të mirë përmes një videolojë? Le të zbulojmë…

Aplikacionet për studentët: Top 15

Mund t'ju interesojë: Si të përdorni Discord për KLASAT VIRTUALE 2021

1. Google Classroom: Klasa juaj online

Google Classroom është një platformë virtuale klase falas ofrohet nga kompania Google për institucione të ndryshme publike dhe private. Kjo na lejon të vazhdojmë me klasat tona në duart e mësuesve dhe/ose mësuesve tanë.

Përmes këtij aplikacioni, mësuesit tuaj mund të caktojnë detyra, të rishikojnë dhe vlerësojnë performancën tuaj. Për ta bërë këtë, mësuesi duhet të krijojë klasën dhe të ndajë kodin e ftesës me studentët e tij.

Përveç kësaj, ju mund të ndani dokumente, foto dhe video me të gjithë klasën. Ia vlen të thuhet se skedarët do të ruhen automatikisht në dosje në Google Drive. Që të mos zënë vend në celularin tuaj.

SHIKONI NË GOOGLE PLAY VER DHE APP STORE

2. Habitica: Kthejini punët tuaja në lojë

Habitica i kthen detyrat tuaja të përditshme në lojë. Në të mund të krijoni detyrat ose zakonet që dëshironi. Pas përfundimit të një detyre, Habitica ju shpërblen me pikë shpërblimi ose monedha në lojë për t'ju mbajtur të motivuar.

Personalizojeni karakterin tuaj, ngrihuni në nivel dhe lidheni me miqtë tuaj përmes një emri përdoruesi. Sigurisht, së bashku me procesin, kjo do të jetë e mundur për aq kohë sa mbaron pritjet e përditshme. Në rast se humbni fokusin, do të humbni edhe atë që keni arritur në lojë.

Aplikacioni do të sigurojë që ju të jeni në përputhje me zakonet, detyrat dhe rutinat tuaja. Për ta bërë këtë, ai ka një kalendar që ju kujton gjithashtu data të rëndësishme si vlerësimet ose ditëlindjet.

SHIKONI NË GOOGLE PLAY VER DHE APP STORE

3. Akademia Khan: Praktikë, Mësime dhe Kurse

Keni ngecur apo nuk keni kuptuar gje? Khan Academy është një aplikacion që ju ndihmon të studioni për tema të ndryshme në një mënyrë të thjeshtë.

Ndryshe nga një klasë tradicionale ku merrni pjesë me 20 ose 30 nxënës, në Khan Academy ju mësoni me ritmin tuaj. Do të gjeni përmbajtje edukative nga niveli fillor deri në atë universitar të shpjeguar me mollë të vogla. Thjesht klikoni në shiritin e kërkimit dhe filloni!

Nëse e keni njohur tashmë Khan Academy për të faqe interneti, tani shkarkoni aplikacionin dhe mbajeni në xhep për ta rishikuar kudo që të shkoni.

SHIKONI NË GOOGLE PLAY VER DHE APP STORE

4. Me mendje: Të mësuarit në grup

Nëse nuk e dini përgjigjen për një detyrë ose udhëzues që duhet të bëni, Brainly do të jetë arma juaj sekrete.

Në Brainly mund të pyesni me tekst, zë ose foto.  Matematikë, biologji, kimi, anglisht... Pavarësisht nga lënda që studioni, mijëra njerëz mund t'ju ndihmojnë.

Brainly ka një ndërfaqe intuitive që e bën navigimin të lehtë për të gjithë përdoruesit. Dhe, sa i përket vërtetës së përmbajtjes, përgjigjet trajtohen nga moderatorët të aplikacionit. Këta janë përgjegjës për mohimin ose miratimin e informacionit që dërgohet dhe/ose merret.

Nga ana tjetër, pyetjet janë të kufizuara. Por mos u shqetësoni, nëse ndihmoni shokët tuaj të klasës të zgjidhin pyetjet e tyre, ju fitoni pikë shpërblimi, dhe për rrjedhojë, lirinë për të vazhduar pyetjen.

SHIKONI NË GOOGLE PLAY VER DHE APP STORE

5. Kuizlet: Kartat edukative

Quizlet është mënyra më e mirë për të mësuar përmes kartave flash. Në këtë aplikacion mund të krijoni kartat tuaja flash ose të zgjidhni nga miliona karta flash të krijuara nga studentë të tjerë.

Zbuloni gjithçka që ka për ju:

 • Mënyra e të mësuarit: Ju përgatit për ditën e provimit.
 • Mënyra e shkrimit: Provoni se sa e mirë është memoria juaj.
 • Modaliteti i kombinuar: Nëse ju pëlqejnë sfidat, përgjigjuni provimit tuaj në çdo kohë.
 • Modaliteti audio: Mos lexo, dëgjo. Do ta keni materialin të shqiptuar saktë në 18 gjuhë.
SHIKONI NË GOOGLE PLAY VER DHE APP STORE

6. Alarm rakete: Filloni ditën me humor të mirë

Nëse duhet të zgjoheni herët për të studiuar, mos u zgjoni në këmbën e gabuar. Rocket Alarm është një alarm që ju detyron të luani për ta çaktivizuar atësi tingëllon kjo?

Dizajni më qesharak i orës në botë. Për të përmirësuar ditën tuaj, alarmi do të tingëllojë sikur po udhëtoni në hapësirë. Pasi të zgjoheni, tundeni atë dhe zgjidhni midis mini lojërave të ndryshme për ta fikur.

Sa i përket instalimit, Rocket Alarm është falas dhe është i disponueshëm për pajisjet iOS nga versioni 8.0. Për fat të keq, Google Play nuk e ka aplikacionin për Android. Megjithatë, ne kemi gjetur një lidhje të sigurt shkarkimi përmes Uptodown.com. Do t'ju duhet vetëm të klikoni në butonin e shkarkimit dhe procesi do të fillojë menjëherë.

VER DHE NGRITJA E APLIKACIONIT VER DHE APP STORE

7. Përkthyesi U: Zgjidh detyrat e shtëpisë në anglisht

Megjithëse Google Translate i ka përmirësuar pak përkthimet, është më mirë të mos rrezikoni dhe të përfundoni me një notë të keqe. Në vend të kësaj, ne kemi një mjet të veçantë për ju për të përmirësuar performancën tuaj në klasat tuaja të anglishtes.

Translator U ju jep përgjigje të shpejta përkthimi dhe interpretimi në gjuhë të ndryshme.

Në rast se keni një detyrë, mund të bëni një foto dhe aplikacioni do ta përkthejë atë për ju. Dhe, nëse jeni duke parë një video pa titra, regjistrojeni zërin që të dini se çfarë thotë në gjuhën tuaj amtare.

Imagjinoni sa shpejt mund t'i kryeni detyrat tuaja:

 • Shkruani dy fjali në anglisht: U krye ✔
 • Emërto 4 mbiemra kualifikues në anglisht: Ready ✔
 • Shkruani një histori të shkurtër për familjen tuaj në anglisht: U krye ✔

A po vjen një provim? Sipas pajisjes suaj, klikoni në lidhjen përkatëse për t'u përgatitur.

SHIKONI NË GOOGLE PLAY VER DHE APP STORE

8. Pylli: Qëndroni të fokusuar

Nuk mund të shmangni marrjen e celularit ndërsa studioni? Ka një zgjidhje për të (në fakt, pothuajse për gjithçka).

Forest është një aplikacion që ju ndihmon të qëndroni të fokusuar. Kjo funksionon me teknikën pomodoro, e cila konsiston në shpenzimin e një kohe të caktuar vetëm për një gjë. Prandaj, nuk do të mund të hapni aplikacione të tjera deri në fund të periudhës së studimit.

Gjëja interesante e këtij aplikacioni është se falë përpjekjeve dhe disiplinës suaj, ju arrini të ripyllëzoni pyllin virtual.

Me kalimin e kohës aplikacioni do të masë nivelin tuaj të produktivitetit, që do të thotë se pemët tuaja do të shumohen. Një fakt shumë i kënaqshëm nëse jeni miqësor me mjedisin.

Dhe këtu vjen diçka edhe më interesante: Forest bashkëpunon me Pemë për të ardhmen. Një OJQ që është përgjegjëse për mbjelljen e pyjeve të shpyllëzuara (po, në jetën reale). Për të marrë pjesë, mund ta bëni me monedhat që fitoni në aplikacion.

SHIKONI NË GOOGLE PLAY VER DHE APP STORE

9. Axhenda e shkollës: Organizoni dhe planifikoni klasat tuaja

Papritur gjithçka duket si kaos total? Klasat online mund të jenë një dhimbje koke. Për fat të mirë, ju Axhenda e shkollës do t'ju ndihmojë të mbani në rregull jetën tuaj akademike.

Në të mund të:

 • Krijoni orarin tuaj të klasës sipas lëndës.
 • Organizoni detyrat dhe/ose detyrat tuaja.
 • Krijoni një axhendë me të dhënat e kontaktit të shokëve dhe mësuesve tuaj.
 • Shtoni notat që keni arritur gjatë gjithë periudhës.

Dizajni minimalist, i shpejtë dhe intuitiv i aplikacionit ofron një hapësirë ​​të rehatshme për të vazhduar studimin. Në mënyrë të ngjashme, ne rekomandojmë të shtoni një miniaplikacion në ekranin tuaj bazë si një kujtesë dorëzimi për detyrat tuaja të ardhshme.

Në lidhjet e shkarkimit për iOS do të gjeni një aplikacion që, megjithëse nuk është i njëjtë, përmbush shumicën e funksioneve. Kështu që ju nuk humbisni asgjë gjatë gjithë vitit shkollor.

SHIKONI NË GOOGLE PLAY VER DHE APP STORE

10. SimpleMind: Hartat intuitive të mendjes

Mos e thyeni kokën duke menduar se si do të jetë harta juaj e ardhshme mendore. Kthehu te SimpleMind për të marrë të gjitha idetë në mënyrë të rregullt dhe të pastër.

 • Harta të shumta mendore në një faqe.
 • Paraqitja horizontale, vertikale, zbritëse dhe automatike e listës, e përkryer për stuhi mendimesh.
 • Shtoni imazhe ose foto.
 • Madhësia praktikisht e pakufizuar e faqes dhe numri i elementeve.

Siç mund ta shihni, aplikacioni nuk ka veçori të avancuara. Është shumë e thjeshtë dhe e përkryer për punën që duhet të bëni. Pasi të vendosni të gjitha fjalët kyçe dhe t'u shtoni ngjyra, printoni hartën tuaj të mendjes dhe voila!

SHIKONI NË GOOGLE PLAY VER DHE APP STORE

11. Fotomatematika: Zgjidh problemet tuaja matematikore

Vite më parë ne duhej t'i zgjidhnim disi ose një tjetër këto probleme të vogla (të mëdha) matematikore. Aktualisht, miliona studentë në mbarë botën kanë një mjet të thjeshtë: Photomath.

En pocas palabras, Photomath është një kalkulator i kamerës. Bëni një fotografi të ekuacionit që duhet të zgjidhni, aplikacioni e analizon atë dhe shfaq zgjidhjen.

Për çfarë është në gjendje Photomath?

 • Matematika bazë: Aritmetika, numrat e plotë, thyesat, numrat dhjetorë, fuqitë, rrënjët dhe faktorët.
 • Algjebra: Ekuacione/pabarazi lineare, ekuacione kuadratike, sisteme ekuacionesh, logaritme, funksione, matrica, grafikë dhe polinome.
 • Trigonometria: Identitete, seksione konike, vektorë, matrica, numra kompleksë, sekuenca dhe seri, funksione logaritmike.
 • llogaritje: Limitet, derivatet, integralet dhe vizatimi i kurbës.
 • të dhëna statistikore: Kombinimet faktoriale.

Prit, nuk është ashtu siç duket. Photomath nuk do të jetë partneri juaj në krim për të mashtruar në provimet tuaja. Pasi t'ju tregojë zgjidhjen, aplikacioni do ta zbërthejë procedurën në hapa të thjeshtë dhe të lehtë për t'u kuptuar.

SHIKONI NË GOOGLE PLAY VER DHE APP STORE

12. Tabela Periodike 2021: Elementet Kimike pranë

Kimia nuk duhet të jetë një nga lëndët më të urryera ose më të frikshme të periudhës suaj shkollore.

Aplikim Tabela Periodike 2021 miratohet nga Unioni Ndërkombëtar i Kimisë së Pastër dhe të Aplikuar (IUPAC). Kjo do të thotë që të gjitha informacionet mbahen të përditësuara dhe klasifikohen sipas kategorive.

Ai jo vetëm që tregon elementët kimikë, por edhe një listë shumë të detajuar informacioni për secilin së bashku me mbështetje vizuale që do t'i përgjigjet çdo pyetjeje.

SHIKONI NË GOOGLE PLAY VER DHE APP STORE

13. Numërimi mbrapsht i provimeve: Numërimi mbrapsht për vlerësimet tuaja

Hajde, ndonjëherë na duhet pak presion. Përndryshe, ne endemi më shumë seç duhet, duke besuar se kemi ende kohë të mjaftueshme.

Siç tregon edhe emri i tij, Numërimi mbrapsht i provimit është një shënues numërimi mbrapsht për provimet tuaja. Në të mund të zgjidhni nga më shumë se 400 ikona dhe ngjyra për të përcaktuar temën tjetër të vlerësimit.

Është një nga aplikacionet më të mira për studentët harrestarë. Pas ditës së madhe, mund të shkruani notat tuaja për të mbajtur gjurmët. Ose mund ta bëni edhe në tuajin Axhenda e shkollës.

SHIKONI NË GOOGLE PLAY VER DHE APP STORE

14. CamScanner: Skanoni detyrat tuaja

Në një situatë pandemie, miliona studentëve u është dashur të dërgojnë punën e tyre përmes WhatsApp, Discord, Google Classroom ose një platformë tjetër të ngjashme. Megjithatë, jo të gjitha kamerat funksionojnë në mënyrë optimale.

Nga ana e saj, CamScanner e kthen pajisjen tuaj celulare në një skaner. Ai do të trajtojë menaxhimin e dokumenteve për ju ku mund të ndani fotot në format PDF.

Për ta bërë këtë, përdorni kamerën tuaj dhe skanoni shënimet, certifikatat dhe punën e shkollës në sekonda. Veçoria e tij e prerjes inteligjente dhe e përmirësimit automatik e bën tekstin të duket më i mprehtë.

Ky aplikacion është i pajtueshëm me telefonat inteligjentë, iPad dhe tabletët. Cfare ka me shume, versioni i tij me pagesë ka OCR (Njohja Optike e Karaktereve). E cila nxjerr tekste nga imazhet që fotografoni për redaktim të mëvonshëm.

SHIKONI NË GOOGLE PLAY VER DHE APP STORE

15. SlideShare: Aplikacioni më i mirë për prezantime

Në më shumë se një rast thjesht na mbaroi frymëzimi. Mes kaq shumë prezantimeve në pritje, ne kemi mbetur pa ide. Epo, SlideShare ju lejon të zbuloni dhe lexoni prezantime për të gjitha llojet e temave.

Eksploroni të gjitha prezantimet që mijëra njerëz në mbarë botën kanë ndarë përmes platformës. Lehtësoni kërkimin tuaj duke përdorur kategoritë e disponueshme të tilla si teknologjia, biznesi, arsimi, biologjia dhe më shumë.

Gjithashtu, mund të ruani disa punë përkatëse dhe ta ruani për ta lexuar më vonë. Ju keni mundësinë të hidhni një vështrim të dytë pa pasur nevojë të lidheni me ndonjë rrjet.

aplikacione për studentët

Pse do t'i besojmë SlideShare? Thjesht sepse bashkon materialin e ndarë nga qindra profesionistë, kompani dhe organizata.

Midis tyre, Dell (teknologji), Ogilvy (reklamim) dhe NASA (Shkencë). Po kështu, do të gjeni ese dhe punime të ndryshme nga studentë të tjerë që kanë vendosur të bashkëpunojnë edhe me përdorues të tjerë.

SHIKONI NË GOOGLE PLAY VER DHE APP STORE

Pyetje të shpeshta

1. A funksionojnë të gjitha këto aplikacione vetëm për studentët?

Jo, ka disa si Pyll që do t'ju lejojë të qëndroni të fokusuar. Po kështu edhe ju keni Zakon për të krijuar zakone të reja përtej studimit. Një shembull tjetër mund të jetë U Përkthyes, e cila ju ndihmon të komunikoni me dikë që flet një gjuhë tjetër.

2. A mund të mashtroj në detyrat e mia me këto aplikacione?

Edhe pse Quizlet, Brainly dhe Photomath ju ndihmojnë ndoshta SHUMË, qëllimi i tij i vërtetë është t'ju shoqërojë dhe të lehtësojë kohën tuaj të studimit. Në teori, ju mund të merrni përgjigjet më shumë se një herë, por ndryshimi është se ato ju shpjegojnë se nga vjen ky rezultat.

3. A ka ndonjë aplikacion që mund të zëvendësojë klasat?

Brenda kësaj liste, nr. Në mënyrë të ngjashme, kjo do të varet nga aftësia juaj për të studiuar.

Ka nga ata që kërkojnë vërtet klasa private dhe të tjerë që mund të kuptojnë lehtësisht gjithçka me një video të thjeshtë. Ka faqe interneti që ofrojnë kurse dhe seminare falas si p.sh mësojnë.org o Detyra.

Pse të shkarkoni aplikacionet e studentëve?

Studimi nuk është gjithmonë një rrugë e lehtë, veçanërisht kur ndiheni të çorientuar shumicën e kohës.

Marrja e notave të mira është një qëllim i arritshëm nëse keni mjete të mira në majë të gishtave. Sepse pa marrë parasysh nivelin tuaj të arsimimit, kjo listë e aplikacioneve për studentët do t'ju ndihmojë të qëndroni të organizuar, të fokusuar dhe të mbështetur. Do të keni një ose më shumë aleatë që do t'ju mbajnë të përditësuar me klasat tuaja ballë për ballë ose virtuale. Nga një orë me zile në një udhëzues për të zgjidhur problemet tuaja të matematikës. Duke arritur kështu orë më produktive.

Na ndiqni në YouTube.
kontakt
info@mejorapp.net
E drejta e autorit 2019 - 2022 | Aplikacioni më i mirë | Të gjitha të drejtat e rezervuara

linkedin facebook Pinterest youtube rss Cicëroj instagram facebook-bosh rss-bosh i lidhur-bosh Pinterest youtube Cicëroj instagram